wpis w: Informacje 2015 | 0

Obóz szkoleniowo-wypoczynkowy dla członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych zorganizowany w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym Związku OSP RP „STRAŻAK” w Turawie w dniach 05 – 17 lipca 2015 roku.

Obóz Szkoleniowy dla członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych województwa opolskiego został zorganizowany przez Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Uczestnicy obozu spali w 7-8 osobowych namiotach usytuowanych na polu namiotowym Ośrodka w Turawie w liczbie 98 druhen i druhów w wieku od 13 do 16 lat. Młodzieżą na obozie opiekowało się sześciu wychowawców, pielęgniarka i komendant.

Już po raz czwarty obóz zlokalizowano na polu namiotowym w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym Związku OSP RP „STRAŻAK” w Turawie. Obozowicze korzystali z pełnego węzła sanitarnego na polu namiotowym. W jadalni naszego Ośrodka serwowane były pyszne posiłki. Wszystkie zajęcia szkoleniowe i ćwiczenia ze sprzętem odbywały się na terenie naszego Ośrodka.

W trakcie obozu zrealizowano program szkoleniowy dla członków MDP z 2006, który zakończył się egzaminem teoretycznym i praktycznym. Najciekawsze jak zwykle były zajęcia praktyczne z ratownictwa technicznego i medycznego, co niewątpliwie było wynikiem prowadzania ich przez druhnę pielęgniarkę i strażaków z OSP Grudzice i OSP Chudoba. Druhny i druhowie niezależnie od wieku pełnili całodobowe służby dyżurne. Po odpowiednim przeszkoleniu na obozie obowiązywało przestrzeganie musztry i regulaminu służby wewnętrznej w strażach pożarnych.

Poza zajęciami związanymi ze szkoleniem pożarniczym młodzież aktywnie wypoczywała zwiedzając okolice jezior turawskich, a przy sprzyjającej pogodzie korzystała z plażowania i kąpieli na basenie w naszym Ośrodku. Zorganizowano całodniowe wycieczki autokarowe do Parku Jurajskiego w Krasiejowie oraz do kina Helios w Opolu wraz ze zwiedzaniem Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP Nr 2.

W trakcie obozu odbyło się również wiele obozowych imprez, tj; dyskoteki, ogniska z pieczeniem kiełbasek, chrzest obozowy, wiele różnorodnych rozgrywek i zajęć sportowych. Przy ognisku w amfiteatrze młodzież wspólnie uczyła się piosenek strażackich i układów tanecznych. Zaproszony został na jedno z ognisk zespół PARANDE z tej okazji druhny i druhowie przygotowali niespodziankę gościom w formie mini koncertu z wykonanie ich piosenek. W ramach podziękowań zespół zagrał koncert na następnej dyskotece. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się ścianka wspinaczkowa udostępniona wszystkim chętnym przez druha Krystiana Lisowskiego – Prezesa OSP Żelazna.

Na zakończenie obozu zorganizowano uroczysty apel, na którym każdy młody strażak otrzymał zaświadczenie stwierdzające, że ukończył kurs dla członków MDP. Były podziękowania, dyplomy, upominki oraz zdjęcia pamiątkowe. Wymiernym efektem trudu wychowawczego kadry obozu i organizatorów była duża wiedza pożarnicza jaką wykazali się uczestnicy obozu w trakcie egzaminów końcowych oraz nabyte umiejętności bezpiecznych zachowań. W trakcie trwania obozu nie zanotowano wypadków, a jedynie niegroźne skaleczenia i miejsca po ukąszeniach komarów, które będą nietrwałą pamiątką mile spędzonego czasu wśród sympatyków pożarnictwa.