XXX Wojewódzkie Eliminacje Turnieju „Młodzież Zapobiega Pożarom”

wpis w: Informacje 2017 | 0

Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Opolu zorganizował i przeprowadził 28 kwietnia 2017r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Gogolinie  XXX Wojewódzkie Eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”.

Na wojewódzkie eliminacje przybyło 53 laureatów z dziewięciu powiatów naszego województwa wraz ze swoimi opiekunami. Oficjalne otwarcie turnieju nastąpiło o godzinie 10:00 w sali widowiskowej w Gminnym Ośrodku Kultury w Gogolinie  przez dha Joachima Wojtalę – Burmistrza Gogolina a zarazem V-e Prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP woj. opolskiego.
Eliminacje zaszczycili swoją obecnością: dh Andrzej Borowski Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Opolu, Pani Sabina Goszkuła V-ce Starosta Powiatu Krapkowickiego, Pani Mariola Urbańska – inspektor KRUS Placówki Terenowej w Strzelcach Opolskich i dh Jerzy Imbiorski – Dyrektor Zarządu Wykonawczego Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Opolu oraz działacze struktur Oddziału Gminnego ZOSP RP.

Komisja turnieju w składzie:  dh Rafał Neugebauer – członek Zarządu Oddziału Wojewódzkiego  ZOSP RP woj. opolskiego, dh Joachim Daniel – członek Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP woj. opolskiego i zarazem Prezes Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Prudniku oraz st. kpt. Lucjan Lubaszko – Dowódca Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Krapkowicach. Następnie przewodniczący Komisji Konkursowej dh Rafał Neugebauer przedstawił zasady i regulamin turnieju.

Po wpisaniu się wszystkich uczestników na listy obecności i zajęciu wyznaczonych przez członków komisji miejsc w sali turniejowej nastąpiło rozdanie testów z 40 pytaniami. Przewodniczący komisji szczegółowo omówił zasady prawidłowego wypełniania testów i kart wyników po czym uczestnicy przystąpili do samodzielnego ich wypełniania. Już po upływie 30 minut, niektórzy z uczestników oddawali wypełnione testy. Jednak  komisja rozpoczęła ocenianie dopiero po oddaniu testu przez ostatniego uczestnika turnieju.

W czasie gdy komisja sprawdzała testy, dzieci i młodzież wraz z opiekunami zapoznali się prezentacją przygotowaną przez Panią Mariolę Urbańską- inspektora  KRUS Placówka Terenowa w Strzelcach Opolskich n.t. bezpieczeństwa w gospodarstwach rolnych Po prezentacji młodzież  miała możliwość zapoznać się ze sprzętem wystawionym przez strażaków Państwowej Straży Pożarnej w Krapkowicach
W międzyczasie wydawano posiłek regeneracyjny dla uczestników turnieju a także dla opiekunów. Podczas gdy uczestnicy pisali testy opiekunowie zostali zaproszeni na ciasto kawę i herbatę.   Każdy uczestnik otrzymał słodycze oraz na pamiątkę dyplom za uczestnictwo w turnieju  ufundowane  przez Odział Wojewódzki ZWOSP RP woj. opolskiego.

W województwie opolskim zorganizowano 9 eliminacji szczebla powiatowego, w których udział wzięło 382 uczestników. Do eliminacji wojewódzkich zakwalifikowało się 54 uczestników, natomiast do eliminacji przystąpiło 53 uczestników.

Do eliminacji ustnych zakwalifikowali się:

I grupa wiekowa – szkoła podstawowa

1. Mariusz Majnisz powiat Strzelce Op.   36 pkt.
  2. Piotr Spyra powiat Opolski- Ziemski   31 pkt.
  3. Witold Faszczowy powiat Prudnicki   28 pkt.
  4. Jakub Pata powiat Kędzierzyn-Koźle   28 pkt..

II grupa wiekowa – szkoła gimnazjalna;

1. Zuzanna Goldberg powiat Strzelce Op  37pkt.
  2. Jakub Tusz powiat Nyski  30 pkt.
  3. Jakub Zaczyk powiat Kędzierzyn-Koźle 29 pkt.
  4. Filip Napieraj powiat Oleski  28 pkt.
  5. Karolina Gajewska powiat Kluczborski 28 pkt.
  6. Aleksandra Wyrwa powiat Kluczborski 28 pkt.
  7. Przemysław Wychowaniec powiat Kędzierzyn-Koźle  28 pkt.

III grupa wiekowa – szkoła ponadgimnazjalna;

1. Tomasz Wojtala powiat Strzelce Op.  30 pkt.
  2. Szymon Adamów powiat Prudnicki  30 pkt.
  3. Mateusz Eichner powiat Krapkowicki  29 pkt.
  4. Szymon Zmuda powiat Opolski-Ziemski    28 pkt.

Pozostali uczestnicy turnieju uzyskali punkty w przedziałach:

1. grupa wiekowa od 20 do 36 pkt.
  2. grupa wiekowa od 19  do  37 pkt.

III.   grupa wiekowa od 19  do  30 pkt.

Następnie przystąpiono do finału ustnego turnieju, w wyniku którego wyłoniono zwycięzców XXX Edycji Konkursu w poszczególnych grupach.

I grupa wiekowa – szkoła podstawowa;

1. Mariusz Majnisz powiat Strzelce Op.   40 pkt.   I miejsce.
  2. Witold Faszczowy powiat Prudnicki    39 pkt.   II miejsce.
  3. Piotr Spyra powiat Opolski-Ziemski     37 pkt.  III miejsce.

II grupa wiekowa – szkoła gimnazjalna;

1. Karolina Gajewska powiat Kluczborski 40 pkt  I miejsce
  2. Aleksandra Wyrwa powiat Kluczborski 39pkt  II miejsce
  3. Zuzanna Goldberg powiat Strzelce Op. 38 pkt  III miejsce

III grupa wiekowa – szkoły ponadgimnazjalne;

1. Tomasz Wojtala powiat Strzelce Op  40 pkt  I miejsce
  2. Mateusz Eischner powiat Krapkowicki 38 pkt   II miejsce
  3. Szymon Zmuda powiat Opolski-Ziemski.  35 pkt. III miejsce.

Do eliminacji centralnych zakwalifikowali się tylko laureaci, którzy zajęli dwa pierwsze miejsca z danej grupy wiekowej.  Już 40 Centralny Finał Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej odbędzie  w  Wieliczce k. Krakowa w dniach 2-4 czerwca 2017r.

Dla zwycięzców w poszczególnych grupach wiekowych nagrody   ufundowali : Oddział Wojewódzki ZOSP RP w Opolu i Zarząd Wojewódzki Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP – zwycięzcy otrzymali  bonty towarowe o wartości każdy po 300 zł.. Dla  uczestników, którzy zajęli drugie miejsca nagrody – MP-4  ufundował Starosta Krapkowicki Pan  Maciej Sonik, a dla uczestników, którzy zajęli trzecie miejsca nagrody- Power Bank  ufundował Pan Lech Waloszczyk – Dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS w Opolu.  Natomiast pyszną grochówkę  wraz z ciastem kawą i herbatą dla wszystkich uczestników  i opiekunów ufundował Burmistrz Gogolina. Eliminacje wojewódzkie odbywały się w miłej i sympatycznej atmosferze.

Dyrektor Zarządu Wykonawczego
Związku OSP RP woj. opolskiego