17 Landeszeltlager 2015 w Wolfshagen

wpis w: Informacje 2015 | 0

Od 25 lipca do 1 sierpnia młodzież z Miejsca Odrzańskiego miała okazję uczestniczyć w 17 Landeszeltlager 2015 w Wolfshagen, położonym w malowniczych górach Harz.
Obóz oprócz landowego charakteru, miał również wymiar międzynarodowy. Wśród ponad 2,5 tys. młodych strażaków zgromadzonych na perfekcyjnie przygotowanym polu namiotowym były również grupy z Belgii, Czech, Słowacji oraz Polski. Obóz organizowany jest co 3 lata i jest największym obozem młodzieżowych drużyn pożarniczych organizowanym w Europie.

Wyjazd do Niemiec został zaplanowany na piątkowy wieczór, by w sobotni poranek wszyscy mogli wstawić się na placu obozowiska. W sobotę był też czas na rozstawienie namiotów i odpoczynek po długiej podróży. W niedzielę pogoda dopisywała, więc grupa udała się na tzw. olimpiadę obozową, która wymagała nie tylko sprawności fizycznej, ale i sprytnego myślenia. Następnie spędzili czas na basenie, gdzie również wspólnie odbyli mecze w piłkę nożną oraz w siatkówkę plażową. Punktem kulminacyjnym dnia był uroczysty apel, na którym została podniesiona flaga Polski, która przez cały tydzień powiewała nad całym obozowiskiem. Kolejne dni okazały się równie ciekawe, młodzież wybrała się na górę Broken, wzięła udział w warsztatach ręcznych, zajęciach z pierwszej pomocy, marszu na orientację oraz turnieju w szachy zespołowe, które budziły bardzo duże emocje.

W czwartek pełnili wartę obozową, a także wzięli udział w bardzo ciekawym wydarzeniu jakim było puszczenie przez wszystkich uczestników światełka do nieba (2700 lampek) na znak tolerancji i demokracji. W piątek, każdy mógł przystąpić do egzaminu na pierwszą niemiecką specjalność pożarniczą „Jugendflamme”. Osobom, które pomyślnie zaliczyły egzamin podczas uroczystej zbiórki z udziałem władz obozowiska zostały wręczone odznaki . W sobotę rano grupa musiała się już niestety spakować i wyruszyć w drogę powrotną.

Do domów wszyscy wrócili bardzo zadowoleni. Podczas tego tygodnia młodzież korzystała z możliwości integracji, zawarła wiele nowych znajomości, które z pewnością przetrwają długie lata.