Dzieje pożarnictwa na ziemi strzeleckiej 1863-2013

wpis w: Informacje 2015 | 0

Została wydana książka pt. ,,Dzieje pożarnictwa na ziemi strzeleckiej 1863-2013”.
W książce opisano historię powstania i działalność czterdziestu aktualnie istniejących Ochotniczych Straży Pożarnych, około czterdziestu już nie istniejących OSP, działaczy OSP, wykaz sikawek konnych oraz wiele innych informacji na temat pożarnictwa w dzisiejszym powiecie strzeleckim. W książce zamieszczono wiele niepublikowanych zdjęć.

Od dziewięciu lat Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Warszawie organizuje konkurs na prace popularnonaukowe i badawcze dotyczące historii pożarnictwa.

Na konkurs zgłaszane są książki, opracowania, monografie, prace magisterskie o tematyce pożarniczej z całej Polski.
W środę 10 grudnia 2014 r. Komisja Historyczna w składzie: prof. dr hab. Piotr Matusak – przewodniczący, dr Janusz Gmitruk, dr Rafał Dmowski, dr Grażyna Korneć, dr Anna Przybylska, dr Eugeniusz Walczak i Stefan Mikołajczak po dokonaniu oceny tegorocznych prac przesłanych na konkurs wyłoniła tegorocznych zwycięzców.

Edward Dalibóg i Piotr Smykała zostali laureatami II nagrody w IX Konkursie na prace popularnonaukowe i badawcze dotyczące historii pożarnictwa za książkę „Dzieje pożarnictwa na ziemi strzeleckiej 1863-2013”.

Nagroda jest tym bardziej cenna, że na konkurs wpłynęło kilkadziesiąt prac z całego kraju, a nagrodzono jedynie kilkanaście, w tym naszą, jako jedyną z Opolszczyzny.

Spotkanie w Warszawie stało się również okazją do wymiany doświadczeń z zakresu badań historycznych, sposobów zdobywania materiałów archiwalnych, zgłaszania pomysłów i postulatów do komisji historycznej.

Na koniec uroczystości przybył Święty Mikołaj, który wręczył prezenty świąteczne.

Nasza książka jest pierwszą taką publikacją o strażach pożarnych z terenu powiatu strzeleckiego.
Na 348 stronach opisano dzieje pożarnictwa od najstarszych czasów do współczesności.

Umieszczono w niej wiele nieznanych dotychczas informacji oraz zdjęć wraz opisem istniejących i nieistniejących jednostek, pożarów i innych zdarzeń, stopni i funkcji strażackich, związków sikawkowych, statutów związkowych, sikawek, działalności kulturalnej, weterani pożarnictwa w powiecie, struktury i poszczególne zarządy OSP.

Bardzo się cieszymy z tej nagrody i jesteśmy dumni, że ziemia strzelecka poprzez naszą publikację jest jeszcze bardziej znana w Polsce.

Edward Dalibóg i Piotr Smykała