wpis w: Informacje 2016 | 0

Obóz szkoleniowo – wypoczynkowy dla członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych Ochotniczych Straży Pożarnych woj. opolskiego zorganizowanego w Ośrodku Szkoleniowym Zw. OSP RP w Turawie w dniach 09 – 20 lipca 2016r.

W dniu 9 lipca 2016r. zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Namysłowie a zarazem członek Prezydium Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej woj. opolskiego dh Henryk Seruga rozpoczął pierwszym uroczystym apelem obóz szkoleniowo – wypoczynkowy dla członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych OSP z terenu województwa opolskiego.

Obóz został zorganizowany przez Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Ośrodku wypoczynkowym w Turawie zadanie to było finansowane ze środków Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji za pośrednictwem Związku OSP RP. Uczestnicy obozu zostali zakwaterowani w nowo zakupionych ośmioosobowych namiotach usytuowanych na polu namiotowym Ośrodka w Turawie z pełnym węzełem sanitarnym.
W obozie uczestniczyło blisko setka druhen i druhów w wieku 12-16 lat z terenu naszego województwa. Opiekę nad uczestnikami obozu sprawowało sześciu doświadczonych wychowawców, komendant i pielęgniarka.

Organizatorzy dopilnowali aby zajęcia szkoleniowe i ćwiczenia ze sprzętem odbywały się zgodnie z programem szkoleniowym dla członków MDP z 2006 roku, zakończony egzaminem teoretycznym i praktycznym, który to wcale nie był prosty. Jednak uczestnicy szkolenia świetnie sobie poradzili. Duży nacisk podczas szkolenia położono na doskonalenie umiejętności w pokonywaniu toru przeszkód podczas zawodów sportowo-pożarniczych według regulaminu CTIF.

Młodzież bardzo chętnie uczestniczyła we wszystkich zajęciach. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się również zajęcia z udzielania pierwszej pomocy medycznej.
Jedną z większych atrakcji obozu były pokazy zorganizowane przez Komendę Miejską PSP w Opolu. Młodzież miała możliwość przyjrzeć się na czym polega ratownictwo wodne i nurkowe oraz jak wyposażone są wozy bojowe w jednostkach PSP.
Uczestniczy obozu oprócz zajęć i wypoczynku pełnili także całodobowe służby dyżurne. Po przeszkoleniu młodzieży, na obozie obowiązywało przestrzeganie zasad musztry i regulaminu służby wewnętrznej obowiązującej w strażach pożarnych.

Oprócz szkoleń młodzież miała możliwość aktywnego wypoczynku zwiedzając okolice Jeziora Turawskiego, jak również jednostkę Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Jedną z atrakcji obozu był Koncert Rockowego Zespołu PARANDE. Ponieważ młodzież świetnie się bawiła podczas koncertu w związku z czym członkowie Zespołu zrobili niespodziankę i pojawili się po raz drugi na obozie podczas ogniska. W trakcie tego spotkania młodzież brała udział w konkursach zorganizowanych przez członków Zespołu PARANDE oraz wspólnie wykonywali utwory zespołu.

Na zakończenie mile spędzonego wieczoru Zespół PARANDE wręczył uczestnikom drobne upominki.
W trakcie obozu odbyły się dwie ciekawe wycieczki autokarowe. Pierwsza była do Miasteczka Twinpigs w Żorach w połączeniu ze zwiedzaniem Muzeum Ognia.
Druga wycieczka była do Opola do Kina Helios wraz ze zwiedzaniem Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej PSP nr 2 w Opolu. Uczestnicy obozu i kadra na terenie obozowiska jak i na wszystkich wyjazdach i wyjściach poza obozem pięknie się reprezentowali w czerwonych koszulkach i czapeczkach zakupionych przez tut. Oddział Wojewódzki.
Kolejną atrakcją dla uczestników obozu było spotkanie z vice Marszałkiem Województwa dh Stanisławem Rakoczym a zarazem członkiem Prezydium Zarządu Wojewódzkiego Związku OSP RP woj. opolskiego, który przedstawił osiągnięcia województwa opolskiego w zakresie sportu i turystyki, kolejną atrakcją był pokaz zorganizowany przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego podczas, którego młodzież mogła zobaczyła pokaz symulacji dachowania. Każdy uczestnik osobiście mógł sprawdzić jakie są odczucia oraz reakcja podczas symulacji dachowania. W ramach akcji „Lato z WUS” po raz pierwszy na obozie MDP dodatkową atrakcją był pokaz i prezentacja umundurowania strażackiego produkowanego przez Wytwórnie Umundurowania Strażackiego w Brzezinach, którą osobiście prowadziła Pani Dorota Zagraba – Dyrektor WUS Brzeziny. Podczas prezentacji umundurowania strażackiego dla najlepszych prezentujących zespołów Pani Dyrektor ufundowała znakomite indywidualne nagrody.

Oprócz udziału w szkoleniach i wycieczkach młodzież korzystała również z plażowania i kąpieli na basenie odkrytym przy Ośrodku . Były też dyskoteki, ogniska z piosenkami i pieczeniem kiełbasek. Jak co roku odbył się także chrzest obozowy oraz rozmaite rozgrywki i zajęcia sportowe. Wypoczynek został zakończony uroczystym apelem na którym uczestniczył Dyrektor Zarządu Wykonawczego dh Jerzy Imbiorski. Każdy uczestnik otrzymał nagrody rzeczowe, dyplom oraz chustę z logo Związku OSP RP ufundowane przez Oddział Wojewódzki Związku OSP RP.

Wymiernym efektem trudu wychowawczego kadry obozu na pewno są zdobyte przez uczestników obozu nowe zachowania i umiejętności wpływające na bezpieczeństwo w różnych, trudnych sytuacjach życiowych. Młodzież z żalem rozstawała się z kadrą oraz swoimi koleżankami i kolegami Wszyscy zapowiedzieli, że w przyszłym roku chętnie znów się spotkają.

Dyrektor Zarządu Wykonawczego
Jerzy Imbiorski