Uroczystość zorganizowana z okazji 90-Lecia powstania Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej i 10- rocznicy terrorystycznego ataku na WCT w Nowym Jorku

wpis w: Informacje 2011 | 0

Uroczystość zorganizowana z okazji 90-Lecia powstania Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej i 10- rocznicy terrorystycznego ataku na WCT w Nowym Jorku.

Staraniem Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP RP, Starostwa Powiatowego i Parafii Ewangelickiej-Augsburskiej dnia 11 września 2011 roku przeprowadzono w Kluczborku uroczystości rocznicowe. Przy upalnej pogodzie punktualnie o godzinie 15-tej barwna kolumna marszowa prowadzona przez dowódcę uroczystości kpt. Marcina Kota przemaszerowała spod Kościoła Ewangelickiego na plac przy Ratuszu. Przybyłych gości przywitał Starosta Kluczborski Piotr Pośpiech. Na uroczystość przybyli znamienici goście; wicekonsul USA w Polsce Jonathan Kohler, wiceminister Rolnictwa RP Andrzej Butra, posłowie na Sejm RP – Stanisław Rakoczy i Andrzej Buła, wiceprezes Zarządu Głównego Związku OSP RP – Teresa Tiszbierek, członek Głównej Komisji Rewizyjnej Związku OSP RP – Lucjan Kędzia, ogólnopolski duszpasterz strażaków – ks. Adam Glajcar. Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Opolu druh Andrzej Borowski po podniesieniu flag państwowych dokonał przeglądu pododdziałów i po przywitaniu się ze strażakami zaprosił wszystkich gości na trybunę honorową.

Podczas uroczystości najwyższe odznaczenie związkowe Złoty Znak Związku otrzymał zasłużony działacz z OSP w Biadaczu druh Hubert Adamski. Po raz pierwszy za wkład pracy w dziele uratowania od zapomnienia o „Ojcu Śląskich Strażaków” Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Szemrowicach dh Rudolf Hyla udekorowany został „Medalem Honorowym im. Johannesa Hellmanna”. Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza otrzymał kapelan powiatowy strażaków ks. Henryk Schroeder. Natomiast Prałat Dekanatu Kluczborskiego Proboszcz Parafii w Bogacicy ks. Piotr Gołąbek został odznaczony srebrnym medalem „Za zasługi dla pożarnictwa”.

Informację o wydarzeniach sprzed 90 laty w Polsce podczas I Zjazdu Krajowego Związku OSP RP i napadzie terrorystycznym w 2001 roku przedstawił Prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP RP dh Stanisław Reng. W związku z bardzo wysoką temperaturą przemówienia okolicznościowe zostały skrócone do niezbędnego minimum. Wicekonsul USA Jonathan Kohler podkreślił rolę jaką Polska odegrała w niesieniu pomocy po tragedii jaka miała miejsce 10 lat temu w Nowym Jorku. Prezes Andrzej Borowski określił napad terrorystyczny zdarzeniem katastroficznym, który zmienił nie tylko Stany Zjednoczone ale cały świat w jednoczeniu się w walce przeciwko terroryzmowi.

Następnie poczty sztandarowe z delegacjami i gośćmi prowadzone przez orkiestrę z mażoretkami OSP Łowkowice przemieściły się do Kościoła Ewangelickiego pod wezwaniem ”Zbawiciela”, gdzie odbył się koncert organowy z udziałem dwóch solistów oraz orkiestry. Niezatarte w pamięci pozostanie wszystkim mistrzowskie wykonanie ciszy na trąbkę ku pamięci poległych ratowników.

DYREKTOR
Zarządu Wykonawczego
OW ZOSP RP w Opolu
Wiktor Urbański