XIII Krajowe Zawody Sportowo-Pożarnicze OSP w Koninie

wpis w: Informacje 2011 | 0

Przy upalnej pogodzie 3 września 2011 o godzinie 09.00 Zastępca Komendanta Głównego PSP nadbryg. Piotr Kwiatkowski uroczyście otworzył XIII Krajowe Zawody Sportowo-Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych w Koninie.
Miejscem rozgrywania zawodów był doskonale przygotowany stadion lekkoatletyczny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie. Na okoliczność zawodów na podstawie podpisanego porozumienia pomiędzy Prezesem Zarządu Głównego Związku OSP RP Waldemarem Pawlakiem, a Komendantem Głównym PSP gen. bryg. Wiesławem Leśniakiewiczem wydano stosowną Decyzję, w której zawarto szczegóły organizacyjne. Sędzią Głównym Zawodów był st. bryg.w st. spocz. Leon Mądry. Zawody rozgrywano według regulaminu polskiego ze zmianami z 2011 roku w grupie drużyn „A” i „C” .

W zawodach brało udział ogółem 38 drużyn z 16 województw. Zawody przebiegały bardzo sprawnie zgodnie z „Harmonogramem Startów” i zakończyły się prędzej niż planowano. Podczas zawodów czterech zawodników doznało lekkich kontuzji, które zostały opatrzone przez służbę medyczną. Przy upalnej pogodzie zdarzyły się także chwilowe zasłabnięcia głównie druhen. Licznie zgromadzona publiczność wraz z zaproszonymi gośćmi oglądała z zaciekawieniem zmagania wszystkich zawodników.

Najlepiej z czterech drużyn reprezentujących województwo opolskie spisała się kobieca drużyna OSP Żelazna zdobywając podobnie jak cztery lata temu wicemistrzostwo kraju. Druhny z Żelaznej były najszybsze tak w bojówce, jak i w sztafecie. Niestety po zakończeniu konkurencji mimo podniesionych wcześniej przez sędziów białych chorągiewek oznaczających poprawność wykonanych zadań, drużynę ukarano z niewiadomych powodów 5 sekundami kary.

Protest kierownika drużyny został odrzucony i druhny zajęły ostatecznie drugą pozycję. Gorzej od swoich koleżanek spisali się mężczyźni z OSP Żelazna, którzy bronili brązowego medalu z poprzednich mistrzostw. Jeden poważny błąd w ćwiczeniu bojowym oraz dodatkowe punkty karne, mimo uzyskania drugiego czasu w sztafecie, doprowadziły do zajęcia dalekiego od oczekiwań, 16-ego miejsca. Strażaków z Żelaznej godnie zastąpili druhowie z Raszowej, którzy dzięki świetnym czasom tak w bojówce, jak i w sztafecie zdobyli brązowe medale Mistrzostw Polski. Mistrzem Polski w tej kategorii została drużyna z OSP Lądek (woj. wielkopolskie). Bardzo dobrze spisała się również kobieca drużyna ze Sławic startująca w zawodach tej rangi od wielu lat po raz pierwszy.

W stawce 19 ekip zdobyła 6 miejsce natomiast Mistrzem Polski zostały druhny z Grodziska Dolnego (woj. podkarpackie). Wszystkie startujące drużyny otrzymały drobne upominki i nagrody pieniężne.