XIX Pielgrzymka Strażaków Województwa Opolskiego i Śląskiego na Górę Świętej Anny

wpis w: Informacje 2015 | 0

Już po raz dziewiętnasty w dniu 10 maja strażacy wraz z rodzinami z województwa opolskiego i śląskiego oraz z zagranicy za wstawiennictwem Matki Boskiej Samotrzeciej na Górze Św. Anny modlili się do swojego patrona Świętego Floriana o bezpieczeństwo i pomyślność. Punktualnie o godz. 11:15 ruszyła barwna procesja z Dziedzińca Rajskiego do Groty Lurdzkiej.

Dokładnie o godzinie 11:30 rozpoczęła się w Grocie Msza Święta koncelebrowana przez 4 księży w intencji strażaków, której przewodniczył Biskup Rudolf Pierskała a także ks. dr hab. mł. bryg. Józef Urban – Kapelan Strażaków Województwa Opolskiego.

Na początku mszy wszystkich pielgrzymów i zaproszonych gości przywitał Przeor Klasztoru Ojciec Błażej. Oprawę muzyczną mszy zapewniły dwie orkiestry: z Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP Strzelce Opolskie z kapelmistrzem Waldemarem Piątkiem i z Ochotniczej Straży Pożarnej w Przedmościu prowadzoną przez dha Damiana Pietrasa. Słowo Boże o powiązaniu posłannictwa strażaków z życiem rodzinnym a także uczestnictwa strażaków we wszystkich uroczystościach i zdarzeniach wygłosił Biskup Rudolf Pierskała. Na zakończenie mszy słowa gorącego podziękowania za przybycie i modlitwę skierował do wszystkich pielgrzymów ks. dr hab. Józef Urban. Następnie pielgrzymi przemaszerowali w kolumnie pod figurę Świętego Jana Pawła II. Zgodnie z wieloletnią tradycją na czele kolumny niesiono Krzyż, następnie relikwię i figurę Świętego Floriana. W przemarszu uczestniczyło139 pocztów sztandarowych OSP województwa opolskiego i śląskiego oraz 4 sztandary z komend Państwowej Straży Pożarnej, 2 poczty sztandarowe Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP woj. opolskiego, a także delegacje zagraniczne ze sztandarami z Republiki Czeskiej–SDH Bolatice.

Wszystkim delegacjom przewodniczyli: Poseł na Sejm RP druh Ryszard Galla, druh Stanisław Rakoczy Podsekretarz Stanu V-ce Minister Spraw Wewnętrznych, V-ce Prezes Zarządu Głównego ZOSP RP druhna Teresa Tiszbierek, Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Opolu dh Andrzej Borowski, działacze struktur Oddziału Wojewódzkiego, Oddziałów Powiatowych i Gminnych ZW OSP RP, Opolski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Karol Stępień wraz z zastępcami, Starosta Powiatu Strzeleckiego dh Józef Swaczyna, Komendanci Powiatowi PSP ze Strzelec Opolskich, Krapkowic, Namysłowa i Raciborza, Prezesi Kół Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP woj. opolskiego . Delegacja złożyła symboliczny wieniec z żywych kwiatów i 10 żółtych róż oraz zapalono znicze ku czci Świętego Jana Pawła II.

Na polecenie druha Jana Bogusza prowadzącego uroczystość pod figurą, w postawie zasadniczej odsłuchano sygnał straży pożarnej, a następnie orkiestry zaintonowały ulubioną pieśń Naszego Papieża „ Barkę”, którą pielgrzymi odśpiewali tak aby usłyszano ją w niebie. Następnie wszyscy pielgrzymi zostali zaproszeni na symboliczną grochówkę przygotowaną przez Ojców Franciszkanów.

W XIX pielgrzymce uczestniczyło 1503 strażaków OSP, 35 funkcjonariuszy PSP, 181 członków MDP oraz 69 strażaków emerytów i rencistów z Opola, Nysy, Brzegu, Olesna, Krapkowic, Strzelec Opolskich, Głubczyc, Kluczborka, Namysłowa i Prudnika. Skrupulatnej rejestracji wszystkich uczestników pielgrzymki dokonali członkowie OSP z Grodziska natomiast za zabezpieczenie przemarszu kolumny pielgrzymów z Groty pod Pomnik odpowiedzialni byli druhowie z OSP Leśnica, za co należą się im serdeczne podziękowania. Szczegółowego opracowania i uzgodnienia scenariusza dokonał druh Jan Bogusz Prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP RP w Strzelcach Opolskich. Bardo serdecznie i gorąco z całego serca dziękuję wszystkim, uczestnikom pielgrzymki, organizatorom sympatykom pożarnictwa a szczególnie całym strażackim rodzinom, że pozwolili sobie oderwać się od codziennych kłopotów, a tym samym spędzić chwile w gronie braci strażackiej i przyjaciół.

 

 

DYREKTOR
Zarządu Wykonawczego
OW ZOSP RP woj. opolskiego
Jerzy Imbiorski