XVI Pielgrzymka Strażaków Województwa Opolskiego na Górę Świętej Anny

wpis w: Informacje 2012 | 0

XVI Pielgrzymka Strażaków Województwa Opolskiego na Górę Świętej Anny w dniu 13 maja 2012 roku.

Już szesnasty raz strażacy z województwa opolskiego za wstawiennictwem Matki Boskiej Samotrzeciej na Górze Św. Anny modlili się do swojego patrona św. Floriana o bezpieczeństwo i pomyślność społeczeństwa.

Druga intencja poświęcona była 31 rocznicy zamachu na Błogosławionego Jana Pawła II, aby takich zdarzeń nie było wśród ludzi oraz objawieniu się Matki Bożej dzieciom. Zgodnie z porządkiem uroczystości o godzinie 11,25 z Dziedzińca Rajskiego do Groty Lurdzkiej ruszył barwny korowód składający się z Krzyża niesionego przez przedstawicieli strażaków powiatu krapkowickiego, 145 pocztów sztandarowych z OSP województwa opolskiego i śląskiego oraz 3 sztandary z komend Państwowej Straży Pożarnej, a także dwie delegacje ze sztandarami z Republiki Czeskiej. Mszę świętą odprawiało trzech księży pod przewodnictwem ks. dr. hab. mł. bryg. Józefa Urbana- Kapelana Strażaków Naszego Województwa, który wygłosił homilię.

Przeor Klasztoru Ojciec Błażej na początku mszy powitał wszystkich pielgrzymów i zaproszonych gości. Przed błogosławieństwem prowadzący mszę poświęcił Figurę Św. Floriana ufundowaną przez nadbryg. Karola Stępnia – Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej. Na zakończenie mszy słowa podzięki do wszystkich strażaków skierował ks. dr hab. Józef Urban.

Oprawę muzyczną mszy zapewniły dwie orkiestry; z Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP Strzelce Opolskie i z Ochotniczej Straży Pożarnej w Przedmościu prowadzoną przez dh. Damiana Pietrasa oraz zespół wokalny „VIVA LA MUSICA” pod kierownictwem Augustyna Koconia ze Strzelec Opolskich.

Po zakończeniu mszy świętej poczty sztandarowe wraz z delegacjami z 154 jednostek przemaszerowały pod pomnik Błogosławionego Jana Pawła II. Delegacjom przewodniczyli: Poseł na Sejm RP Ryszard Galla, Prezes Zarządu OW ZOSP RP w Opolu dh Andrzej Borowski, Opolski Komendant Wojewódzki PSP nabryg. Karol Stepień, Starosta powiatu strzeleckiego dh Józef Swaczyna, Burmistrz Gogolina dh Joachim Wojtala. Delegacja złożyła symboliczną wiązankę kwiatów i zapaliła znicze ku czci Beatyfikowanego 1 maja 2011 roku Papieża Jana Pawła II, a chór wraz z pielgrzymami zaśpiewał ulubioną pieśń Naszego Papieża „ Barkę”.

Następnie wszyscy pielgrzymi zostali zaproszeni przez Ojca Błażeja na symboliczną grochówkę.
W XVI pielgrzymce brało udział 1548 umundurowanych strażaków w tym 123 członków MDP oraz strażacy emeryci i renciści z rodzinami.

Dyrektor
Zarządu Wykonawczego
OW ZOSP RP w Opolu
Wiktor Urbański