XXII Pielgrzymka Strażaków Województwa Opolskiego i Śląskiego na Górę Świętej Anny

wpis w: Informacje 2018 | 0

Już po raz dwudziesty drugi w dniu 13 maja strażacy wraz z rodzinami z diecezji opolskiej, gliwickiej i katowickiej oraz z zagranicy ( Republiki Czech i Niemiec ) za wstawiennictwem Matki Boskiej Samotrzeciej na Górze Św. Anny modlili się do swojego patrona Świętego Floriana o bezpieczeństwo i pomyślność. Punktualnie o godz. 11:15 ruszyła barwna procesja z Dziedzińca Rajskiego do Groty Lurdzkiej. Dokładnie o godzinie 11:30 rozpoczęła się w Grocie Msza Święta Koncelebrowana przez 9 księży w intencji strażaków, której przewodniczył ks. Piotr Faliński, w asyście ks. Jarosława Buchenfeld, oj.Marceliego Dębskiego. oj. Jonasza Pyka, oj. Wit Bołdy, oj. Andriana Manderli. ks. Piotra Falińskiego, ks. Marka Wcisło. ks. Tomasza Gierga a także ks. dr hab. mł. bryg. Józefa Urbana – Kapelana Strażaków Województwa Opolskiego. Na początku mszy wszystkich pielgrzymów i zaproszonych gości przywitał Gwardian oj. Jonasz Pyka.

Oprawę muzyczną mszy zapewniły dwie orkiestry; z Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP RP Strzelce Opolskie z kapelmistrzem Piotrem Beier i z Ochotniczej Straży Pożarnej w Przedmościu prowadzoną przez kapelmistrza druha Damiana Pietrasa oraz zespół Viva La Musica ze Strzelec Opolskich. Słowo boże o powiązaniu posłannictwa strażaków z życiem rodzinnym a także uczestnictwa strażaków we wszystkich uroczystościach i zdarzeniach wygłosił oj. Wit Bołd. Na zakończenie mszy słowa gorącego podziękowania za przybycie i modlitwę skierował do wszystkich pielgrzymów ks. dr hab. Józef Urban. Następnie pielgrzymi przemaszerowali w kolumnie pod figurę Świętego Jana Pawła II. Zgodnie z wieloletnią tradycją na czele kolumny niesiono Krzyż następnie relikwię i figurę Świętego Floriana.

W przemarszu uczestniczyło ok. 1 850 strażaków OSP i PSP ,128 pocztów sztandarowych z województwa opolskiego i śląskiego, w tym 121 pocztów z OSP, 3 poczty sztandarowe z Komend Państwowej Straży Pożarnej, 1 poczet sztandarowy Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa Rzeczypospolitej Polskiej woj. opolskiego, oraz 5 proporców MDP, a także 3 delegacje zagraniczne ze swoimi sztandarami z Republiki Czeskiej i Niemieckiej.
W pielgrzymowaniu uczestniczyli: Poseł na Sejm RP druh Ryszard Galla, , Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Opolu druh Andrzej Borowski, Opolski Komendant Wojewódzki PSP w Opolu st. bryg. Krzysztof Kędryk, Dyrektor Zarządu Wykonawczego OW ZOSP RP w Opolu druh Jerzy Imbiorski, działacze struktur Oddziału Wojewódzkiego, Oddziałów Powiatowych i Gminnych ZW OSP RP woj. opolskiego, druh Stefan Kaptur Prezes Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Raciborzu wraz z st. bryg. w st. spoczynku Janem Pawnikiem byłym Komendantem Powiatowym PSP w Rybniku, Komendanci Powiatowi PSP w Namysłowie, Strzelcach Opolskich, Kędzierzynie-Koźlu i w Krapkowicach oraz były Komendant Powiatowy PSP w Strzelcach i w Namysłowie.

Po odśpiewaniu przez zespół Viva La Musica pieśni ‘Dla Ciebie Ojcze Święty”, delegacja złożyła symboliczny wieniec z żywych kwiatów i 10 czerwonych róż, oraz zapalono znicze ku czci Świętego Jana Pawła II.
Na polecenie druha Jana Bogusza prowadzącego uroczystość pod figurą, w postawie zasadniczej odsłuchano sygnał” Straży Pożarnej”, a następnie orkiestry zaintonowały ulubioną pieśń Naszego Papieża „ Barkę”, którą pielgrzymami odśpiewali tak aby usłyszano ją w niebie.

Następnie wszyscy pielgrzymi zostali zaproszeni na symboliczną grochówkę przygotowaną przez Ojców Franciszkanów. Uczestnicy pielgrzymki mieli możliwość nabycia butonów i proporczyków. XXII pielgrzymka przebiegła tym razem przy pięknej słonecznej majowej pogodzie przy śpiewie ptaków i zapachu kwitnących bzów, kasztanów i jaśminów. W XXII pielgrzymce zarejestrowało się 1254 strażaków OSP reprezentujących 156 jednostek OSP w tym ok. 150 strażaków OSP z powiatu Racibórz, 202 członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, 28 funkcjonariuszy PSP oraz 85 strażaków ze Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa Rzeczypospolitej Polskiej z kół z Opola, Nysy, Olesna, Krapkowic, Strzelec Opolskich, Głubczyc, Kluczborka, i Namysłowa oraz delegacje z FFW NURNBERGA i z FFW STEINBACH oraz z SDH KOZMICE. Skrupulatnej rejestracji wszystkich uczestników pielgrzymki dokonali członkowie OSP z Grodziska na czele z druhną Natalią Gawlik i druhem Legrant Antoni z OSP Kalinowice, natomiast za zabezpieczenie przemarszu kolumny pielgrzymów z Groty pod Pomnik i porządek odpowiedzialni byli druhowie z OSP Leśnica na czele z druhem Piotrem Koszuckim, natomiast za zabezpieczenie medyczne odpowiedzialni byli druhowie z OSP Raszowa, OSP Zalesie , OSP Leśnica, OSP Kadłub i OSP Strzelce Opolskie.

Szczegółowego opracowania i uzgodnienia scenariusza Pielgrzymki dokonał druh Jan Bogusz członek Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Opolu a zarazem Prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego OSP RP w Strzelcach Opolskich. Za ich ofiarną służbę i za każą formę społecznej aktywności serdeczne słowa uznania i podziękowania. Bardo serdecznie i gorąco z całego serca dziękuję wszystkim, uczestnikom pielgrzymki, organizatorom sympatykom pożarnictwa a szczególnie całym strażackim rodzinom, że pozwolili sobie oderwać się od codziennych kłopotów, a tym samym spędzić chwile w gronie braci strażackiej i przyjaciół, a nieobecnym za wyrozumiałość dla czasu poświęconego na społeczne obowiązki.

DYREKTOR
Zarządu Wykonawczego
OW ZOSP RP woj. opolskiego
Jerzy Imbiorski