Męska sekcja z Ochotniczej Straży Pożarnej w Raszowej najlepszą drużyną Polski na Międzynarodowej Olimpiadzie Pożarniczej CTiF we Francji.

wpis w: Informacje 2013 | 0

Przy sprzyjającej pogodzie w dniach do 14 do 21 lipca 2013 roku w Miluzie – Francja odbyły się Międzynarodowe Zawody Sportowo-Pożarnicze CTIF. W XV Międzynarodowych Zawodach Sportowo-Pożarniczych startowało ok. 3000 zawodników z 26 krajów. Uczestniczyła w nich również powołana w skład międzynarodowej komisji sędziowskiej 10 osobowa grupa sędziów z Polski, a z naszego województwa druh Henryk Waindok. Polską reprezentację stanowili zarówno zawodnicy z Państwowej Straży Pożarnej jak i druhny i druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych w liczbie ok. 200 zawodników.

Druhny i druhowie startowali zgodnie z wcześniej uszczegółowionym międzynarodowym regulaminem w dwóch konkurencjach; ćwiczeniu bojowym i sztafecie pożarniczej. W gronie najlepszych sekcji z naszego kraju znalazły się aż trzy sekcje z OSP Raszowa tj. sekcja męska, grupa A, Kobieca Drużyna Pożarnicza grupa A i Kobieca Drużyna Pożarnicza, grupa B.

Klasyfikacja ogólna przedstawiała się następująco:
W grupie A startowały łącznie 73 drużyny OSP.
I miejsce zajął zespół Ebersegg z Austrii uzyskując 418,82 pkt.

W złotej strefie medalowej znalazły się zespoły:
Raszowa III, woj. opolskie 7 miejsce 411,16 punktów,
Niechobrz, woj. podkarpackie 22 miejsce 401,39 punktów,
Dzianisz Górny, woj. małopolskie 23 miejsce 401,19 punktów,

W grupie B startowało łącznie 36 drużyn OSP.
I miejsce zajął zespół Hajdose ze Słowenii zdobywając 428,93 pkt.
Wszystkie polskie drużyny startujące w tej grupie znalazły się w złotej strefie medalowej;
Ladek II, woj. wielkopolskie 7 miejsce 416,51 punktów,
Kościan, woj. wielkopolskie 8 miejsce 415,46 punktów,
Pszów, woj. śląskie 10 miejsce 409,68 punktów.

W zawodach Kobiecych Drużyn Pożarniczych w grupie A rywalizowały łącznie 23 zespoły. Najlepsza okazała się KDP Hajdose ze Słowenii zdobywając 400,00 punktów.

Polskie drużyny w tej klasyfikacji uzyskały wyniki;
Lądek, woj. wielkopolskie 8 miejsce 388,06 punktów,
Raszowa I, woj. opolskie 15 miejsce 371,21 punktów.

W grupie B wśród 7 drużyn zwyciężyła KDP Hajdose ze Słowenii – 399,74 punktów.
Nasz zespół z Raszowej II zajął 5 miejsce zdobywając 357,99punktów.

Zawodnikom z naszego województwa kibicowali starosta strzelecki Józef Swaczyna, burmistrz Leśnicy Łukasz Jastrzembski, Komendant Powiatowy PSP w Strzelcach Opolskim st. bryg. Stefan Szłapa, dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej st. kpt. Damian Glik wraz z sympatykami sportów pożarniczych z Raszowej.

Na uwagę zasługuje fakt, że sekcja męska osiągnęła najlepsze wyniki spośród polskich drużyn OSP. W ćwiczeniu bojowym uzyskała czas 34,77, a w sztafecie 54,07 bez punktów karnych i ostatecznie zajęła bardzo wysokie 7 miejsce (złota strefa medalowa) . Nieco gorsze rezultaty uzyskały drużyny kobiece, które otrzymały punkty karne dyskwalifikujące je z walki o złote medale. Kobieca Drużyna Pożarnicza, grupa „B” uplasowała się na 5 miejscu w srebrnej strefie metalowej, a Kobieca Drużyna Pożarnicza grupa „A”, na 15 miejscu też w srebrnej strefie medalowej.

Wszystkim druhom i druhnom zawodnikom OSP Raszowa należą się szczere gratulacje za osiągnięcie tak wysokich wyników w Olimpiadzie. Takie wyniki uzyskano dzięki ciężkiej i systematycznej pracy całej jednostki z opiekunami i kierownikami poszczególnych sekcji. Do sukcesu przyczyniło się wiele instytucji i osoby prywatne, które od wielu lat wspomagają jednostkę OSP Raszowa w przedsięwzięciach sportowych.

DYREKTOR
Zarządu Wykonawczego
OW ZOSP RP woj. opolskiego
Wiktor Urbański