Międzywojewódzki Konkurs Wiedzy Pożarniczej dla uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej i Środowiskowych Domów Samopomocy z województwa opolskiego i śląskiego

wpis w: Informacje 2014 | 0

Już po raz ósmy z inicjatywy Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnie st. kpt. Wojciecha Wiechy i Pani Ewy Janiszewskiej-Dandyk Dyrektor Warsztatów Terapii Zajęciowej w Oleśnie zorganizowano i przeprowadzono Międzywojewódzki Konkurs Wiedzy Pożarniczej dla uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej i Środowiskowych Domów Samopomocy z województwa opolskiego i śląskiego.

Konkurs odbył się 22 października br. od godziny 10,00 po raz drugi w obiektach Ośrodka Wypoczynkowego „ANPOL” w Starym Oleśnie. W turnieju brało udział 46 osób z powiatów oleskiego, kluczborskiego, brzeskiego, strzeleckiego, namysłowskiego, nyskiego, opolskiego i lublinieckiego (woj. śląskie). Komisja pod przewodnictwem st. kpt. Mariusza Kozińskiego i bryg. Jarosława Zalewskiego oraz Pana Tomasza Dzioba wysoko oceniła poziom uczestników, którzy wykazali się dużą wiedzą z zakresu zarówno zagadnień o charakterze prewencyjnym jak i prawidłowych zachowań w obliczu zagrożeń dla zdrowia i życia człowieka. I etap obejmował test pisemny składający się z 40 pytań. Po dokonaniu oceny prac pisemnych jury konkursu wyłoniła 3 osoby, które otrzymały po 34 i 33 punktów na 40 możliwych co świadczyło o wysokim poziomie i wyrównanej stawce finalistów.

Po przeprowadzonej dogrywce ostateczna kolejność miejsc przedstawiała się następująco:
I miejsce – Janusz Stanisławski WTZ Nysa – 34 pkt.
II miejsce – Jan Szydło – WZT Siołkowice – 33 pkt.
III miejsce – Joanna Kmita WTZ Nysa – 33 pkt.

Podczas sprawdzania przez komisją prac pisemnych uczestnicy konkursu mogli podziwiać umiejętności oleskich strażaków przy gaszeniu pożarów cieczy palnych. Przed pokazami bryg. Jarosław Zalewski przeprowadził instruktaż dotyczący obsługi podręcznego sprzętu gaśniczego. W pokazach uczestnicy konkursu brali czynny udział sprawdzając skuteczność gaśnic proszkowych. Oprócz dyplomów i pucharów nagrodami dla zwycięzców był sprzęt elektroniczny ufundowany przez; Urząd Marszałkowski w Opolu, Starostwo w Oleśnie, Spółdzielnię Mleczarską w Oleśnie, Nadleśnictwo w Oleśnie oraz Oddział Wojewódzki Związku OSP RP w Opolu. Nagrody wręczali: Stanisław Łągiewka – Dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego, Jan Kus – Starosta Oleski, Wilhelm Beker – Prezes Oleskiej Spółdzielni Mleczarskiej w Oleśnie, Edward Rosół – Nadleśniczy Leśnictwa Olesno. Wiktor Urbański – Dyrektor Zarządu Wykonawczego OW ZOSP RP w Opolu. Konkurs swoją obecnością zaszczycili: Opolski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Karol Stępień wraz z byłym Zastępcą Komendanta Głównego PSP st. bryg. w st. spocz. Janem Mizą w asyście byłego Komendanta Powiatowego PSP w Oleśnie st. kpt. w st. spocz. Czestawa Nogi i radnego sejmiku województwa opolskiego Kryspina Nowaka oraz wielu sympatyków organizacji tego specyficznego konkursu.

Każdy z uczestników otrzymał dyplom za udział i symboliczny upominek z konkursu ufundowany przez sponsorów oraz wykonany przez Warsztaty Terapii Zajęciowej w Oleśnie.

Po zakończeniu konkursu wszyscy wzięli udział w spotkaniu integracyjnym połączonym z poczęstunkiem przygotowanym przez Okręgową Spółdzielnie Mleczarską w Oleśnie, piekarnię „Rogalik” i PSS Społem. Wszyscy uczestnicy mimo deszczowej pogody opuszczali gościnne Stare Olesno w dobrych humorach.

DYREKTOR
Zarządu Wykonawczego
OW ZOSP RP woj. opolskiego
Wiktor Urbański