XVII Pielgrzymka Strażaków Województwa Opolskiego na Górę Świętej Anny

wpis w: Informacje 2013 | 0

Po raz siedemnasty strażacy z województwa opolskiego i śląskiego oraz z zagranicy za wstawiennictwem Matki Boskiej Samotrzeciej na Górze Św. Anny modlili się do swojego patrona św. Floriana o bezpieczeństwo i pomyślność. Niestety w tym roku ze względu na złe warunki atmosferyczne nie odbyła się zaplanowana procesja z Dziedzińca Rajskiego do Groty Lurdzkiej.

Dokładnie o godzinie 11,30 rozpoczęła się w Bazylice Msza Święta Koncelebrowana przez 4 księży w intencji strażaków, której przewodniczył ks. dr hab. mł. bryg. Józef Urban – Kapelan Strażaków Województwa Opolskiego. Na początku mszy wszystkich pielgrzymów i zaproszonych gości przywitał Przeor Klasztoru Ojciec Błażej, który wygłosił także homilię. Oprawę muzyczną mszy zapewniły dwie orkiestry; z Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP Strzelce Opolskie i z Ochotniczej Straży Pożarnej w Przedmościu prowadzoną przez dh. Damiana Pietrasa oraz zespół wokalny „VIVA LA MUSICA” pod kierownictwem Augustyna Koconia ze Strzelec Opolskich. Na zakończenie mszy słowa gorącego podziękowania za przybycie i modlitwę przy tak niesprzyjających warunkach atmosferycznych do wszystkich pielgrzymów skierował ks. dr hab. Józef Urban, który także przedstawił porządek przemarszu kolumny pod pomnik Papieża Jana Pawła II.

Zgodnie z wieloletnia tradycją na czele kolumny niesiono Krzyż następnie 118 pocztów sztandarowych OSP województwa opolskiego i śląskiego oraz 4 sztandary z komend Państwowej Straży Pożarnej w tym z Komendy Wojewódzkiej w Opolu, poczet sztandarowy Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP woj. opolskiego, a także po dwie delegacje zagraniczne ze sztandarami; z Republiki Czeskiej –SDH Hat i SDH Kozmice oraz z Niemiec – FFW Norymbergia i FFW Hochburck. Wszystkim delegacjom przewodniczyli: Poseł na Sejm RP druh Ryszard Galla, Wiceprezes Zarządu Głównego Związku OSP RP druhna Teresa Tiszbierek, Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Opolu dh Andrzej Borowski, Opolski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Karol Stępień, Starosta Powiatu Strzeleckiego dh Józef Swaczyna, Burmistrz Gogolina dh Joachim Wojtala.

Delegacja złożyła symboliczny wieniec z żywych kwiatów i zapaliła znicze ku czci Beatyfikowanego 1 maja 2011 roku Papieża Jana Pawła II. Na znak druha Jana Bogusza prowadzącego uroczystość pod pomnikiem, orkiestry zaintonowały ulubioną pieśń Naszego Papieża „ Barkę”, którą chór wraz pielgrzymami odśpiewali w postawie zasadniczej. Następnie wszyscy pielgrzymi zostali zaproszeni na symboliczną grochówkę przygotowaną przez Ojców Franciszkanów.

W XVII pielgrzymce brało udział 1115 strażaków OSP ok. 30 funkcjonariuszy PSP, 55 członków MDP oraz ok. 50 strażaków emerytów i rencistów z Opola, Nysy, Olesna, Krapkowic oraz Prudnika. Rejestracji wszystkich uczestników pielgrzymki jak co roku dokonali członkowie OSP z Kalinowic i Grodziska za co należą się im serdeczne podziękowania.

DYREKTOR
Zarządu Wykonawczego
OW ZOSP RP woj. opolskiego
Wiktor Urbański